Superfoods – co to i czy warto je stosować?

Termin „superfoods” odnosi się do grupy produktów spożywczych, które są bogate w składniki odżywcze i przypisuje im się korzystny wpływ na zdrowie. Chociaż nie ma oficjalnej definicji prawnie uznanej dla superfood, często są one wybierane ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3 i innych substancji bioaktywnych.

Co dają superfoods?

Zastanawiasz się co daje jedzenie superfoods? Superfoods dostarczają różnorodnych korzyści zdrowotnych, ponieważ są bogate w składniki odżywcze o potencjalnie korzystnym wpływie na organizm. Superfoods często zawierają dużo przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, przyczyniając się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym i zapobiegając przewlekłym chorobom. Niektóre superfoods, takie jak ryby bogate w omega-3, orzechy włoskie czy awokado, mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca, pomagając w obniżaniu poziomu cholesterolu, regulowaniu ciśnienia krwi i redukowaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Składniki odżywcze zawarte w superfoods, takie jak witamina C, beta-karoten czy cynk, mogą wspomagać układ odpornościowy, pomagając w walce z infekcjami i chorobami.Dodatkowo, niektóre superfoods są bogate w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania zdrowych tkanek i narządów. Inne, jak jagody, mają niski indeks glikemiczny i mogą pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Produkty spożywcze zawierające błonnik, takie jak nasiona chia czy quinoa, mogą z kolei wspomagać trawienie i regulować pracę układu pokarmowego. Superfoods bogate w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3, jak na przykład awokado czy orzechy, mogą przyczynić się do utrzymania zdrowej skóry, a także są korzystne dla funkcji mózgu i wspomagać zdolność poznawczą.

Co zalicza się do superfoods?

Najlepsze superfoods to miedzy innymi:

  • Jagody (np. jagody goji, jagody acai, borówki): Bogate w przeciwutleniacze, witaminy C i K, błonnik i inne składniki odżywcze.
  • Orzechy i nasiona (np. nasiona chia, siemię lniane, orzechy włoskie): Dostarczają zdrowych tłuszczów, błonnika, białka, witamin i minerałów.
  • Ryby bogate w omega-3 (np. łosoś, tuńczyk, makrela): Źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca.
  • Zielone warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż, boćwina): Bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.
  • Jadalne glony (np. spirulina, chlorella): Zawierają białko, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze.
  • Kakao, które dostarcza przeciwutleniaczy i może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca.
  • Awokado, czyli doskonałe źródło zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów. Avocado zaliczamy do grupy „owoców”.
  • Czosnek, któremu przypisuje mu się właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne.
  • Kasze typu Quinoa, czyli jadalne nasiona bogate w białko, błonnik, żelazo i inne składniki odżywcze.

Warto jednak zauważyć, że termin superfoods nie jest używany w naukowym kontekście, a spożywanie tego rodzaju produktów nie jest wyłącznym przepisem na sukces. Nasze zdrowie zależy od prowadzonego przez Nas ogólnego stylu życia i zrównoważonej diety, a nie tylko od spożywania określonych produktów. Różnorodność żywieniowa i umiarkowanie w jedzeniu są więc kluczowe dla utrzymania zdrowej równowagi.

Chcesz wiedzieć więcej na temat aktywnego stylu życia, treningów i diety? Śledź bloga marki MOOVE – producenta odzieży fitness dla kobiet. Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi produktami – m.in. legginsami bezszwowymi czy kombinezonami sportowymi dla kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PŁATNOŚCI OBSŁUGUJĄ:

DOSTAWY REALIZUJĄ: