Ostatnio dodane
  • 159,00 
  • 159,00 
  • 159,00 

 

POTRZEBUJESZ POMOCY?
info@moovewear.com

 

NASZE SOCIAL MEDIA:

Trening w upalne dni – wszystko, co musisz wiedzieć

Trenowanie w upalne dni może przynieść korzyści, ale wiąże się także z pewnym ryzykiem. Ważne jest, aby odpowiednio się przygotować i podjąć środki ostrożności. Czy można trenować w upały? Jak ćwiczyć w upalne dni? Jaka jest najlepsza pora dnia na trening latem? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o aktywność fizyczną w ciepłe dni.

Czy warto trenować w upały?

 Trenowanie w upały wbrew pozorom niesie wiele pozytywnych aspektów za sobą. Jakich?  Ćwiczenie w cieplejszych warunkach może poprawić wydolność organizmu, ponieważ zmusza go do bardziej efektywnego zarządzania temperaturą ciała. To także szybsze spalanie kalorii – ćwiczenia w wyższych temperaturach mogą zwiększyć intensywność treningu i prowadzić do większego spalania tkanki tłuszczowej. Równocześnie to także lepsza adaptacja organizmu – regularne trenowanie w różnych warunkach pogodowych pomaga lepiej się przystosowywać do różnych wyzwań środowiskowych. Dla kobiet trenujących regularnie ćwiczenia w upalne dni nie są więc zabronione – wręcz przeciwnie przy odpowiedniej kondycji mogą one przynieść wiele korzyści. Pamiętajmy jednak o tym, że aktywność fizyczna w gorące dni wiąże się także z koniecznością zachowania pewnych środków bezpieczeństwa. Jakich?

Na co uważać trenując w upale?

Czy ćwiczyć w upalne dni? Oczywiście! Zachowując jednak odpowiednie środki ostrożności, wśród których najważniejsze jest nawadnianie. Pij dużo wody przed, w trakcie i po treningu w upale. Warto także spożywać napoje izotoniczne, które uzupełnią elektrolity utracone podczas pocenia się. Do ćwiczeń wybieraj lekką, przewiewną odzież w jasnych kolorach, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała – np. top sportowy i spodenki sportowe od MOOVE. Koniecznie zadbaj także o porę – kiedy najlepiej ćwiczyć w upały? Trenuj wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe i promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne. Skróć czas treningu i dostosuj jego intensywność do warunków pogodowych. W upalne dni warto skupić się na lżejszych ćwiczeniach lub treningu o niższej intensywności. Bądź świadoma sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli poczujesz zawroty głowy, nudności, bóle głowy, skurcze mięśni lub nadmierne zmęczenie, natychmiast przerwij trening i schroń się w chłodnym miejscu. Jeśli trenujesz w plenerze chroń skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, używając kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Jaki trening wybrać w upalne dni?

W upalne dni warto dostosować trening do pogody, aby zminimalizować ryzyko przegrzania i odwodnienia. Można więc wybrać trening o niskiej intensywności, jak  joga, pilates czy inne formy ćwiczeń rozciągających. Jeśli jednak poszukujesz bardziej wymagających form postaw na trening o umiarkowanej intensywności – np. bieganie lub jogging w cieniu,  jazdę na rowerze lub pływanie.  Dobrym pomysłem będzie także trening siłowy w domu lub na siłowni z klimatyzacją. Jeśli zdecydujesz się na  bardziej wysiłkowe ćwiczenia – np. HIIT, upewnij się, że sesje są krótsze i zawierają dłuższe okresy odpoczynku. Wykonuj je w klimatyzowanym pomieszczeniu lub wcześnie rano. Dobrą alternatywą dla niego będą ćwiczenia na sprzęcie cardio w klimatyzowanej siłowni. 


Trenowanie w upalne dni może być bezpieczne i korzystne, o ile jednak podejmiesz odpowiednie środki ostrożności. Pamiętaj o nawadnianiu, dostosowywaniu intensywności treningu i unikaniu najgorętszych godzin dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PŁATNOŚCI OBSŁUGUJĄ:

DOSTAWY REALIZUJĄ: