Ostatnio dodane
  • 159,00 
  • 159,00 
  • 159,00 

 

POTRZEBUJESZ POMOCY?
info@moovewear.com

 

NASZE SOCIAL MEDIA:

Trening na skakance - MOOVE

Trening na skakance – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Trening na skakance to forma ćwiczeń fizycznych polegająca na skakaniu przez obracającą się skakankę. Jest to coraz popularniejszy rodzaj treningu – zarówno wśród sportowców, jak i amatorów, którzy doceniają go ze względu na liczne korzyści prozdrowotne i wszechstronność.  Myślisz o tym, aby zacząć trenować na skakance? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej aktywności? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o trening na skakance.

 

Co daje trening na skakance?

Skakanie na skakance jest wszechstronnym ćwiczeniem, które można łatwo dostosować do własnych potrzeb i poziomu zaawansowania. Jest to również stosunkowo tani i dostępny sposób na utrzymanie dobrej formy fizycznej. Trening na skakance przynosi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Skakanie na skakance jest intensywnym ćwiczeniem aerobowym, które znacząco poprawia wydolność serca i układu krążenia. Regularny trening może zwiększyć pojemność płuc i poprawić krążenie krwi. Angażuje on różne grupy mięśni, w tym mięśnie nóg, pośladków, ramion, brzucha i pleców. Regularny trening wzmacnia te mięśnie i poprawia ogólną wytrzymałość. Skakanie na skakance to także skuteczny sposób na spalanie kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej. Intensywny trening może spalić nawet do 10-16 kalorii na minutę, co jest porównywalne do biegania. Skakanie na skakance jest także popularne wśród osób uprawiających zawodowo różne dziedziny sportu – np. boks, ponieważ pomaga rozwijać szybkość, refleks i zwinność. Dodatkowo regularne skakanie może wzmocnić kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Obciążenie kości podczas skoków stymuluje ich wzrost i wzmacnia je. Trening na skakance może także po prostu poprawić samopoczucie, zwiększyć pewność siebie i poprawić nastrój.

Ile powinien trwać trening na skakance?

Czas trwania treningu na skakance powinien różnić się od poziomu zaawansowania trenującego. Tym sposobem początkujący powinien zacząć od krótszych sesji, trwających od 5 do 10 minut dziennie, dzieląc je na interwały – np.  30 sekund skakania, 30 sekund odpoczynku.

Kiedy jednak poczujesz się bardziej komfortowo, możesz stopniowo wydłużać czas treningu na skakance. Może on trwać od 15 do 30 minut dziennie, podzielony na interwały (np. 1 minuta skakania, 30 sekund odpoczynku).  Jeśli z kolei masz dobrą kondycję fizyczną i doświadczenie w skakaniu na skakance, możesz celować w dłuższe sesje, trwające nawet ok. 30 minut. Pamiętaj, że skakanka to także dobra metoda na interwałowy trening wysokiej intensywności.

Po jakim czasie widać efekty skakania na skakance?

Widoczność efektów skakania na skakance zależy od wielu czynników, jak częstotliwość treningów, intensywność ćwiczeń, dieta, ogólna kondycja fizyczna oraz indywidualne cechy organizmu.  W pierwszych dwóch tygodniach ćwiczeń możemy jednak zauważyć już wyraźne efekty, jak wzrost energii i lepsze samopoczucie. Już po kilku sesjach można zauważyć również poprawę w koordynacji ruchowej i równowadze.  Regularne treningi zaczynają wpływać na wydolność sercowo-naczyniową, co objawia się lepszą kondycją i wytrzymałością, którą zazwyczaj dostrzegamy już po miesiącu ćwiczeń. Dodatkowo możemy wówczas dostrzec także pierwszy ubytek tkanki tłuszczowej.

Jak skakać na skakance?

Ćwiczenia na skakance można dostosować do różnych poziomów zaawansowania i celów treningowych.  Bez względu na nie zawsze zaczynaj jednak trening od rozgrzewki, aby przygotować mięśnie i stawy do wysiłku. Możesz zrobić kilka minut lekkiego biegu w miejscu, krążenia ramion, wymachów nóg i dynamicznego rozciągania. Zadbaj także o samą technikę – stój prosto, z lekko ugiętymi kolanami. Trzymaj łokcie blisko ciała, a nadgarstków używaj do obracania skakanki.  Skacz na palcach, nie na piętach, i staraj się wykonywać niskie skoki, wystarczające, aby skakanka mogła przejść pod stopami. Oddychaj równomiernie i naturalnie. Nie wstrzymuj oddechu. Upewnij się również, że masz odpowiednią powierzchnię do skakania – najlepiej na miękkim podłożu, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. 

 

Planujesz rozpocząć treningi na skakance? Koniecznie zadbaj również o wygodny strój treningowy – legginsy bezszwowe i top lub kombinezon fitness. Masz pytania o produkty z naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PŁATNOŚCI OBSŁUGUJĄ:

DOSTAWY REALIZUJĄ: