Post przerywany – co musisz o nim wiedzieć?

Post przerywany, znany także jako intermittent fasting to coraz popularniejsza metoda odżywiania, która polega na przeplataniu okresów jedzenia z okresami postu. Istnieje kilka popularnych rodzajów postu przerywanego, które różnią się od siebie czasem trwania cyklu jedzenia lub jego braku np. 16h/8h, 12h/12h lub 5 dni normalnego odżywiania na 2 dni maksymalnego ograniczenia kalorii. Czy post przerywany to jednak skuteczna metoda na odchudzanie? Czy może generować szkodliwe skutki zdrowotne dla organizmu? Wyjaśniamy.

Na czym polega post przerywany?

Post przerywany polega na naprzemiennym cyklu jedzenia i okresów postu. Oznacza to, że zamiast skupiać się na tym, co jesz, bardziej zwracasz uwagę na to, kiedy jesz. To metoda odżywiania, która dzieli dzień lub tydzień na okresy jedzenia i okresy postu. W okresach postu unikasz spożywania kalorii, podczas gdy w okresach jedzenia konsumujesz posiłki w standardowy sposób. Celem postu przerywanego jest oczywiście przede wszystkim kontrola wagi. Dietetycy wskazują jednak także na jego inne, liczne korzyści zdrowotne, jak poprawa metabolizmu, zwiększenie wrażliwości na insulinę, poprawa funkcjonowania serca i mózgu. Jakie dokładne korzyści ma dawać post przerywany?

Post przerywany – czy warto?

Intermittent fasting może być bardzo dobrą metodą odżywiania – każdorazowo jej wdrożenie należy jednak skonsultować z lekarzem. U osób, które nie posiadają przeciwwskazań do prowadzenia tego rodzaju diety, post przerywany może oznaczać liczne korzyści. To metoda żywienia, która może pomóc w ograniczeniu spożycia kalorii i zwiększeniu spalania tłuszczu, co finalnie prowadzi do utraty wagi. To także sposób na to, by zwiększyć wrażliwość na insulinę i obniżyć poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla osób z ryzykiem cukrzycy typu 2. Post przerywany może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu, trójglicerydów, ciśnienia krwi i markerów zapalnych, co sprzyja zdrowiu serca. Może on także zwiększać produkcję neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), co wspiera zdrowie mózgu i chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
 

Post przerywany – ryzyka

Pamiętajmy o tym, że post przerywany to metoda odżywiania, która niesie ze sobą wiele ryzykownych konsekwencji, a jej początkowe fazy mogą być trudne z powodu głodu, zmęczenia i drażliwości.  Decydując się na post przerywany bardzo istotne jest to, by podczas okresów jedzenia dbać o zrównoważoną dietę bogatą w składniki odżywcze, co pozwoli uniknąć niedoborów. Rozważ więc stopniowe wprowadzanie postu przerywanego, zaczynając od krótszych okresów bez jedzenia i stopniowo je wydłużając. Skup się także na spożywaniu zdrowej, zrównoważonej diety, bogatej w białko, zdrowe tłuszcze, błonnik i witaminy. Koniecznie zadbaj również o odpowiednie nawodnienie, pijąc dużo wody w okresach postu.

Post przerywany może być skutecznym narzędziem do poprawy zdrowia i zarządzania wagą, jeśli jest stosowany odpowiedzialnie i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby podchodzić do niego z rozwagą, słuchając swojego ciała i dostosowując podejście w razie potrzeby. Każdorazowo warto także zasięgnąć porady specjalisty i dopytać czy to metoda odżywiania odpowiednia dla naszego organizmu.

Śledź naszego bloga, by zyskać więcej wskazówek treningowych oraz na temat zdrowego odżywiania. Koniecznie zapoznaj się także z naszą ofertą – znajdziesz w niej, m.in., legginsy sportowe i kombinezony fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PŁATNOŚCI OBSŁUGUJĄ:

DOSTAWY REALIZUJĄ: